Alenka v říši divů

9. února 2018

« z 3 »

Do vinohradské cukrárny Alenka v říši divů jsme se rozhodli zajít na základě tohoto rozhovoru s paní Alenkou Keltnerovou – provozní, majitelkou a srdcem a duší celé kavárny. Cukrárna má přívětivé otvírací hodiny i pro nás pracující, je snadno dosažitelná pěšky z náměstí Míru, a tak nebylo na co čekat.

Interiér cukrárny je inspirovaný příběhem Alenky v říši divů: na stěnách jsou barvené obrazy výjevů z knihy a drobné dekorace jsou také ve znamení divů a barev. Cukrárna sestávající z jedné velké místnosti na nás působila útulně a cítili jsme se v ní jako u paní majitelky doma v obýváku (i když tam jsme nikdy nebyli). A protože nás cukroušů tentokrát bylo opravdu hodně (uvítali jsme s radostí naše hosty Markétu, Járu, Evu, Martina a malou Alici a Erika), hodně jsme toho také ochutnali. Do hodnocení jsme však započítali jen osm zákusků, další tři jsme totiž ochutnali formou přídavku až po sečtení skóre.

Vítěz i poražený byl tentokrát docela jasný. Vítězem se stal lanýžový dortík, který chutnal jako velká, poctivá a našlehaná čokoládová pralinka. Dortík byl superčokoládový, ale zároveň lehký – čokoládový krém nepůsobil vůbec hutně nebo máslově. Paní Alenka nám prozradila, že podle evidence tržeb se tento dortík pravidelně umisťuje v TOP 3, takže ji jeho vítězství vůbec nepřekvapilo.

Shodli jsme se také na poraženém, kterým se stal borůvkový dort. Nevíme, jestli se nepovedla jen konkrétní várka, anebo jestli je borůvkový dort vždy takový nijaký. Nicméně těsto chutnalo dost vysušeně, borůvky zasazené do želatiny trochu uměle a dortík neoslovil vůbec nikoho.

Na druhém a třetím místě se společně umístily citrónový páj a banánový dortík. Citrónový páj na první místo umístila dle očekávání Pája, která je citrusovým dortíkům vždy příznivě nakloněna, ale tentokrát se k podpoře přidali i další cukroušci, protože zákusek chutnal prostě skvěle – citrónová náplň byla přiměřeně sladko-kyselá a dobré vláčné a nepudinkové konsistence, bílkový sníh čerstvý a neokoralý, stejně tak těsto, které bylo v dobrém poměru k náplni i sněhu. Určitě jedna z lepších variant citrónového páje, které jsme zatím mohli ochutnat.

Banánový dortík byl čokoládovo-krémovo-banánový a vyznačoval se zejména souzněním všech těchto chutí a ingrediencí. Stejně jako lanýžový dortík i banánový dortík působil lehce, piškotové těsto bylo vláčné a krém vše dobře spojoval. Tento dortík vyhrál na plné čáře u Erika a Alice, tedy nejvíce vyhovoval náročným chutím malých (a ostatně i velkých) dětí.

Čtvrté místo obsadila ořechová tartaletka, která byla opravdu poctivě ořechová, což byla její hlavní a převažující chuť i dojem, který v nás zanechala. Možná proto se neumístila v hodnocení výše, protože v konkurenci jiných chutí byla prostě trochu monotónní.

Dortík Pavlova máme s cukroušaty také poměrně dobře ozkoušený a zjistili jsme, že nejdůležitější je jeho čerstvost, a to jak šlehačky, tak korpusu z pusinky a ovoce. Až teprve poté v našem hodnocení sledujeme konkrétní provedení a formu šlehačky a pusinky. Pavlova z Alenky byla sice dobrá, ale nezachytili jsme ji v tom nejlepším stádiu. Proto nás zaujala spíše méně.

Královský dort vypadal krásně a chutnal skvěle. Zaujal by jistě i vás, pokud máte rádi kombinaci oříšků a karamelu. Nevybavujeme si nic, co by se mu dalo vytknout, ale zároveň v již tak velké konkurenci ničím nevyčníval.

Klasickou českou „jistotu“ punčák lze málokdy udělat hodně špatně nebo hodně dobře, a proto se většinou v nabídce jiných zajímavějších a „dobrodružnějších“ dortíků ztratí. Ne proto, že by nebyl dobrý, ale proto, že míra překvapivosti a inovativnosti s ním spojená je z podstaty věci omezená. Obáváme se, že toto bylo osudové i pro punčák z Alenky v říši divů – žádný div nepředvedl, ale pokud je punčák Vaše srdcovka, neprohloupíte.

Celkově v nás cukrárna zanechala velmi dobrý dojem – dortíky jsou skvělé v poměru cena/výkon; paní majitelka a obsluha zároveň je velmi milá a přátelská, prostředí je nakloněné dětem (úžasně vybavený hrací koutek včetně nekonečného množství pastelek na malování) i pejskařům. Proto Alenku všem rádi doporučíme a přejeme tomuto sympatickému podniku, ať se nemění, nepodléhá pomíjivým trendům a zůstává originálně svůj.

Alex Míra Pája Peťa PB JM EK Celkem Pořadí
Ořechová tartaletka 1 3 4 6 1 5 4 6 30 4.
Pavlova 5 2 5 2 7 2 6 7 36 5.
Borůvkový dort 8 7 8 8 8 6 8 3 56 8.
Lanýžový dort 2 1 2 7 2 1 3 2 20
Královský dort 7 6 7 5 3 4 5 8 45 6.
Citrónový páj 3 8 1 3 4 3 1 4 27 2.-3.
Banánový dort 4 4 3 1 5 7 2 1 27 2.-3.
Punčák 6 5 6 4 6 8 7 5 47 7.

Odkazy:

Facebook

Recenze odjinud:

Restu.cz

Mapa:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..